Karate je jako horká voda,která chladne, když ji stále neohříváš. Funakoshi

Historie oddílu

Karate-Do Shotokan-ryu Sokolov

Zakladatelem oddílu Karate klub Sokolov na 8. ZŠ byl Pavol Vašek, který po nějaké době své působení v tomto oddíle ukončil a založil oddíl nový.

Nový oddíl s názvem Karate-Do Sokolov byl založen v roce 1996. Cvičení probíhalo v Sokolově a v Lokti, přičemž součet členů obou těchto oddílů činil 120 členů. V dřívějších letech, kdy se závody konaly skoro každý víkend, jsme jako oddíl vyhrávali spoustu závodů, hlavně v karlovarském kraji, ale také velké ceny měst.

Zakladatel a předseda oddílu Pavol Vašek začal trénovat v roce 1982, cvičil pod vedením Jirky Žovčína. V roce 1996 úspěšně složil zkoušky na 1.Dan a v roce 2002 na 2.Dan, oba Dany skládal u mistra Karla Strnada (tehdy 5.Dan).

 

Nyní cvičíme sportovní Karate pro mládež a pro dospělé. Počet členů oddílu se pohybuje mezi 20-25 členy. Zúčastňujeme se závodů v Karate a také seminářů. Mistr Pavol Vašek vycvičil 4 mistry - 1 s 1.Danem, 1 s 2. Danem a 2 s 3.Danem.

 

 

Karateka je jako Bonsai.

 

Z počátku se musí Bonsai přistřihávat větývky, aby kmen stromku byl silnější a mohutnější, tomu tak je i u Karateky. Nežli Bonsai dosáhne dostatečné tloušťky kmene, trvá to řadu let, někdy i více jak 10 let, musí se tvarovat a udržovat její růst.

Kmen znázorňuje cvičencovi základní dovednosti a schopnosti, učí se tak dlouho, dokud není jeho základ natolik dobrý, pevný, jako kmen bonsaie, aby mohl postoupit dále.

Dalším krokem je nechat žáka vybrat si cestu (cestu znázorňují větve, vycházející z kmene), kterou bude směřovat jeho umění Karate.

Je několik cest, kudy se může žák vydat.

 

1, Kihon, Kata

2, Kumite

3, Duchovní cesta

 

Všechny cesty vedou ke stejnému cíli.

 Každý žák si musí vybrat cestu, kterou se vydá… lze si vybrat cestu jednu, ale také všechny.

Všechny tyto cesty, bez ohledu na to, jakou si zvolí, musí být dovedeny k dokonalosti.

 Teprve až Karateka dosáhne dokonalosti všech cest a spojí je, bude postaven před nejdelší cestu Karate a to, poznání smyslu Karate.

 Větve jsou tvarovány a ohýbány do doby, kdy je možné nechat růst bonsai samotnou.

   autor : Pitra Miroslav 3.Dan

Ohodnoťte náš nový vzhled stránek jako ve škole

1 (22 | 71%)
2 (2 | 7%)
3 (5 | 16%)
4 ( | 0%)
5 (2 | 6%)
Karate není první pohyb.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one